Czy warto wziąć pożyczkę społecznościową?

Praktycznie każdy człowiek czasami potrzebuje więcej gotówki, niż w danym momencie posiada. Dotychczas w takiej sytuacji mieliśmy dwa wyjścia; poprosić o pożyczenie gotówki rodzinę i znajomych albo udać się do odpowiedniej instytucji (banku lub parabanku). Teraz coraz większy rozgłos zyskują pożyczki społecznościowe. Czy jednak warto się nimi zainteresować? Czy to się opłaca? Postaramy się to wyjaśnić. 

Co to są pożyczki społecznościowe? 

Pożyczka społecznościowa jest to rodzaj umowy między osobami fizycznymi, na mocy której dochodzi do pożyczenia określonej sumy pieniędzy na ściśle ustalony czas. Tym, co wyróżnia te transakcje, jest fakt, że ich stronami są zupełnie obcy sobie ludzie. Nie ma tutaj pośrednictwa np. banku, nie ma nadzoru instytucji zewnętrznych, nie mają zastosowania zalecenia Komisji Nadzoru Finansowego. Obowiązują za to przepisy kodeksu cywilnego. Udzielenie pożyczki społecznościowej następuje zazwyczaj poprzez specjalnie stworzony w tym celu serwis. Jest ona teraz dostępna także dla firm.

Czy warto zaciągnąć pożyczkę społecznościową?

Założenie tej umowy jest, aby zarówno inwestor, jak i pożyczkobiorca coś na niej zyskał. Pożyczkodawca otrzymuje oprocentowanie, więc w pewnym sensie inwestuje swoje pieniądze. Pożyczkobiorca może liczyć na środki finansowe, które ciężko byłoby mu uzyskać w inny sposób albo byłoby to dla niego zbyt kosztowne. Oprocentowanie pożyczki społecznościowej jest niższe niż te narzucone w instytucjach bankowych, a ponadto podlega negocjacjom. Nawet doliczając dodatkowe koszty, takie jak opłaty dla instytucji pośredniczącej i podatki — i tak wyjdzie taniej niż w firmie poza bankowej. Ponadto, nie trzeba mieć bardzo dobrej historii kredytowej. Dla potwierdzenia stanu finansów często większe znaczenie ma np. wyciąg stanu konta, obejmujący kilka miesięcy. 

Oczywiście pożyczki społecznościowe mają też wady. Pewnym utrudnieniem może być czas. Zdarza się, że ktoś potrzebuje pieniędzy szybko, a proces weryfikacji dokumentów oraz znalezienia inwestora drwa dłużej niż byśmy chcieli. Co więcej, w przypadku niektórych pożyczek pojawia się wymóg zabezpieczenia w formie zastawu. Bywa, że zagrożeniem staje się brak nadzoru finansowego zewnętrznych instytucji. Dlatego trzeba uważnie przeczytać umowę pożyczki przed jej podpisaniem, żeby potem nie okazało się, że będziemy musieli oddać dużo więcej gotówki, niż nam się wydawało.